Zakaj?

Matematika je znanost in umetnost, je rezultat radovednosti in ustvarjalnosti človeškega uma. Razkriva lepoto in ozadje procesov v naravi. Pomembna je tudi njena vloga podpore ostalim naravoslovno-tehniškim in družboslovno-humanističnim znanostim, zato matematiko srečujemo na večini področij človekovega življenja in ustvarjanja. Z razvojem informacijsko-komunikacijske družbe je prisotnost matematike na ostalih predmetnih področjih vedno manj vidna, saj se skriva v tehnologiji. Za opravljanje določenih dejavnosti je zato manj pomembno zgolj rutinsko obvladovanje računskih postopkov, vedno pomembnejši pa so razumevanje, medpredmetno povezovanje in uporaba matematičnega znanja ter zmožnost reševanja problemov.

Predmet matematika je eden od temeljnih splošno-izobraževalnih predmetov na gimnaziji. Pri pouku matematike si boš oblikoval predvsem osnovne matematične pojme in strukture, kritično mišljenje, miselne procese, sposobnosti za ustvarjalno dejavnost, formalna znanja in spretnosti ter boš spoznal praktično uporabnost matematike. 

Osnovno vodilo matematičnega mišljenja je izpeljevanje sklepov na podlagi poznavanja vzročno-posledičnih povezav med obravnavanimi matematičnimi objekti in z upoštevanjem pravil logike. Pouk matematike vzpodbuja tudi smiselno uporabo neformalnih oblik mišljenja, kot je na primer intuicija, zato matematika ni le zbirka navodil, s katerimi rešimo zastavljene naloge. S svojo vsebino in strukturo dokazovanja te bo usmerjala k natančnosti in urejenosti pri delu ter navajala k sistematičnemu in kritičnemu mišljenju.

Na eni strani ti bodo pridobljena matematična znanja in zmožnosti, ki si jih boš razvil, nudila stabilno oporo pri mišljenju in odločanju v vsakdanjih življenjskih situacijah in pri učenju ostalih srednješolskih predmetov, po drugi strani pa ti bodo nudila temeljno znanje za nadaljnje izobraževanje.

Kaj?

Pri pouku matematike se boš naučil:

  • razvijati matematično mišljenje: abstraktno-logično mišljenje in geometrijske predstave;

  • spoznavati zgradbo matematičnih teorij in spoznati osnovne standarde matematičnega sklepanja;

  • prepoznavati vprašanja, na katera matematika lahko ponudi odgovor;

  • spoznavati pomen matematike kot univerzalnega jezika in orodja;

  • izražati se v matematičnem jeziku, ustno, pisno ali v drugih izraznih oblikah;

  • uporabiti matematiko v kontekstih in povezovati znanje znotraj matematike in tudi širše (medpredmetno);

  • postavljati ključna vprašanja, ki izhajajo iz življenjskih situacij ali pa so vezana na raziskovanje matematičnih problemov;

  • spoznavati matematiko kot proces, razvijati kreativnost in ustvarjalnost ter zaupati v lastne matematične sposobnosti;

  • spoznavati in uporabljati različne informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) kot pomoč za učinkovitejše učenje in reševanje problemov;

  • presojati, kdaj je smiselno uporabiti določeno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo in razviti kritični odnos do informacij na spletu.

 

Kako?

Učil se boš z uporabo svojih zapiskov, e-učbenika, klasičnega učbenika in drugih virov. Nato boš rešil predvidene naloge in jih posredoval učitelju na daljavo ali v živo (glede na vajin dogovor).

 

Matematika